Aluminium – glin czystości technicznej, który w zależności od metod otrzymywania zawiera różne ilości zanieczyszczeń.
Nazwą systematyczną pierwiastka chemicznego jest „glin”.
Aluminium otrzymuje się z boksytu, który trafia z kopalni do zakładu wzbogacania. Tam boksyt przetwarza się w tlenek glinu i wykonuje się takie operacje jak:
- rozdrobnienie rudy do konsystencji piasku w młynie kulowym
- ekstrakcja tlenku glinu, czyli zmielony boksyt miesza się z wapnem palonym i wodorotlenkiem sodu
Produkt podgrzewa się do 240 stopni w zbiornikach ciśnieniowych, w efekcie czego powstaje glinian sodu. Następnie przeprowadza się hydrolizę ale dopiero po odseparowaniu nierozpuszczalnych zanieczyszczeń od glinianu sodu. Taką operację wykonuje się w zbiornikach grawitacyjnych. Wytrąca się wodorotlenek glinu, który w ramach kalcynacji przeradza się w tlenek glinu.
W elektrolitycznym procesie tlenek glinu przekształcamy w wolny metal. Staje się to, gdy:
- rozpuścimy tlenek glinu w elektrolicie, którym jest kriolit o temperaturze ponad 900 stopni
- zanurzymy grafitową anodę w wannie i przeprowadzimy elektrolizy prądem o natężeniu setek amperów
Metal powstając w postaci płynnej opada na dno wanny.
Aluminium jest metalem nie magnetycznym, ponadto jest bardzo lekki i odporny na korozję. Dlatego jest używany w wielu branżach przemysłu, takich jak motoryzacja czy produkcja opakowań. Najważniejszym związkiem chemicznym kiedy tworzymy aluminium jest tlenek glinu. Jeśli dodamy niewielkie ilości innych pierwiastków, możemy poprawić jeszcze bardziej właściwości aluminium.
Aluminium wykorzystujemy także w systemach okien i drzwi, gdzie stosowane są profile wyciskane i kształtowniki. Profil wyciskany otrzymujemy, gdy przeciśniemy aluminium przez matryce po wcześniejszym podgrzaniu. To właśnie matryca nadaje profilowi kształt. Takie profile powstają w bardzo długich odcinkach, następnie są cięte na odpowiednie długości. Na koniec rozciągamy je w celu wzmocnienia profilu i poddajemy obróbce termicznej. Takim zachowaniem zapewniamy właściwe uporządkowanie pierwiastków w stopie.
Jak już wiemy aluminium tworzymy z tlenku glinu, który jest najczęściej występującym związkiem chemicznym w skorupie ziemskiej. Stanowi aż 8% gleby i skał na ziemi. Za najwyższe stężenie glinu odpowiada boksyt, który wydobywamy w kopalniach odkrywkowych. Tam pozyskuje się go z powierzchniowych warstw ziemi.
Ważne jest bardzo kiedy dobieramy stop do aluminium. Jeśli dobrze dobierzemy zagwarantujemy zarówno właściwości estetyczne jak i techniczne.
Chcesz sprzedać aluminium? Sprawdź na naszej stronie w zakładce kontakt gdzie się znajdujemy lub zadzwoń.
Możesz nas także znaleźć na facebook’u.
- Podaj email, aby pobrać cennik